Logo
Jak przygotować meble ogrodowe na zimę?
3 paź 2020

Jak przygotować meble ogrodowe na zimę?

Post by ogrodowepokrowce

Własny ogród czy taras to idealne miejsce wypoczynkowe w okresie późnej wiosny, lata czy wczesnej jesieni. Niewiele osób jednak zastanawia się, jak przygotować meble ogrodowe na zimę i jak zabezpieczyć elementy wyposażenia tarasu podczas miesięcy, kiedy nie będziemy z niego korzystać. Jakie rozwiązania możemy stosować sami, a co proponują nam topowi producenci?

Mróz, kurz, wilgoć – jak przygotować meble ogrodowe na zimę?

pokrowiec-prostokatny

Jesienne chłody powinny być dla nas sygnałem, że najwyższa pora zając się meblami ogrodowymi. Warto wiedzieć, które z nich mogą pozostać na tarasie czy w ogrodzie, a które z nich koniecznie powinniśmy zabezpieczyć przed działaniem wilgoci czy niskich temperatur. Z pomocą przychodzą nam sami producenci, który precyzyjnie opisują tworzywa i proponują konkretne rozwiązania. Wśród nich wymieniają przede wszystkim pokrowce ogrodowe, ale również impregnaty do stosowania w przypadku naturalnych tworzyw. Warto wziąć je pod uwagę wraz z końcem sezonu letniego!

Meble technorattanowe – jak przygotować meble ogrodowe na zimę?

meble-ogrodowe-monza

Meble technorattanowe od lat cieszą się olbrzymim zainteresowaniem – projektanci i producenci co roku proponują nam coraz ciekawsze kolekcje. Dzięki meblom technorattanowym możemy zaaranżować balkon, taras czy ogród, jednocześnie ciesząc się ich doskonałym wyglądem i jakością. Meble tego typu dostępne są w szerokim wachlarzu kolorystycznym – dzięki temu bez trudu dopasujemy meble do już istniejącej aranżacji. Meble technorattanowe tworzone są z polietylenowej plecionki rattanowej – materiał ten jest wysoce odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz na wilgoć. Syntetyczny materiał cechuje również nieporowatość – oznacza to, że struktura technorattanu nie chłonie wilgoci czy brudu, a samo utrzymanie mebla w czystości nie sprawia problemów. Meble technorattanowe doskonale prezentują się nawet po wielu latach użytkowania.

Czy jest konieczność chowania mebli technorattanowych do piwnicy czy na strych na okres jesieni i zimy? Okazuje się, że nie! Dzięki zastosowaniu materiałów wysokiej klasy możemy być pewni, że zmienne warunki atmosferyczne nie wpłyną negatywnie na strukturę naszego ulubionego kompletu. Meble takie możemy pozostawić na podeście tarasowym czy w bezpiecznym miejscu w ogrodzie.

Meble ogrodowe drewniane – jak chronić je zimą?

meble-ogrodowe-filip-ii

Na naszych tarasach i w ogrodach chętnie aranżujemy miejsca idealne do podawania posiłków. Wśród rekomendowanych rozwiązań wymienia się stoły z drewna tekowego. Materiał ten jest znacznie trwalszy niż dostępne, rodzime drewno, jednak i ono wymaga odpowiedniej pielęgnacji i ochrony na czas zimy. W okresie wiosny warto drewno olejować – oleje do drewna pozwolą na zabezpieczenie powierzchni drewna nie tylko przed wilgocią, ale również przed powstawaniem plam. Co jesienią i zimą? Przede wszystkim rekomendowane jest stosowanie specjalistycznych impregnatów do drewna. Impregnaty pozwolą na zabezpieczenie wierzchniej struktury blatu stołu i sprawią, że drewno stanie się bardziej odporne na wilgoć. Impregnat i olejowanie to jednak nie jedyne, co możemy zrobić: w czasie jesieni i zimy przesuńmy stół pod dach, co uchroni go przed deszczem czy śniegiem. Dobrym pomysłem może być też zastosowanie dedykowanych pokrowców ogrodowych.

Pokrowce ogrodowe z trwałych materiałów

zestaw-ogrodowy-grado

Jednym z lepszych rozwiązań problemu ochrony mebli są nowoczesne pokrowce ogrodowe. Pokrowce oferowane przez topowych producentów tworzone są z technicznych tkanin o oddychającej strukturze. Pokrowce takie odznaczają się szeregiem pożądanych cech: są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, całkowicie wodoodporne. Dzięki swobodnej wymianie powietrza nie następuje efekt kondensacji, dzięki czemu nasze meble chronione są przed rozwojem pleśni czy grzybów.

Olbrzymią zaletą dostępnych pokrowców jest to, że dostępne są one w szerokiej ofercie wzorów i kształtów. W praktyce oznacza to, że bez trudu znajdziemy pokrowce odpowiednie na fotele, sofy narożne, leżanki czy parasole ogrodowe. Bez trudu znajdziemy też pokrowce na grille ogrodowe! Producenci zadbali o to, aby użytkowanie pokrowców nie było trudne – większość z nich posiada dodatkowy ściągacz, którego zadaniem jest lepsze dopasowanie tkaniny do kształtu mebla. Podczas wietrznych dni warto wykorzystać niewielkie woreczki obciążeniowe, których zadaniem jest utrzymanie tkaniny w jednym miejscu.

Pokrowce rekomendowane są w przypadku mebli drewnianych czy rattanowych, jednak nie ma przeciwwskazań, aby używać ich w przypadku wszystkich mebli ogrodowych. Dzięki regularnemu stosowaniu pokrowców możemy być pewni, że nasze meble ogrodowe będą cieszyć oczy nienagannym wyglądem i żywym kolorem.

Pokrowce sprzedawane są w poręcznych torbach z uchwytami. Po spakowaniu pokrowca taka torba nie zajmuje wiele miejsca, bez trudu umieścimy ją na półce w piwnicy czy garażu.

Rattan – jak przygotować meble ogrodowe na zimę

meble-ogrodowe-asti

Meble rattanowe cieszą oczy, tworzą wspaniały klimat w miejscach wypoczynkowych, zachwycają fakturą. Warto jednak mieć świadomość, że w przeciwieństwie do mebli technorattanowych czy aluminiowych wymagają one znacznie więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Zmienne warunki pogodowe, takie jak niskie temperatury, wilgoć czy nadmierne promieniowanie słoneczne mogą prowadzić do uszkodzeń w strukturze rattanu, bambusa czy wikliny. Konieczne jest więc ich impregnowanie i ochrona!

Elementem, którego nie może zabraknąć w naszym ogrodzie są impregnaty – powinny być one dedykowane do konserwacji mebli rattanowych czy wiklinowych. Dzięki impregnatom możliwe stanie się zabezpieczenie struktury mebla przed wilgocią, przesuszaniem czy promieniowaniem UV. Pamiętajmy o tym, aby dokładnie stosować się do wskazówek producenta impregnatu!

Przed jesienią konieczne jest wyczyszczenie mebli rattanowych czy wiklinowych z wszelkich zanieczyszczeń – w tym celu użyjmy suchej ściereczki lub szczotki ryżowej. Komplety rattanowe powinny być przechowywane w suchych i przewiewnych miejscach. Dodatkowo możemy również wykorzystać pokrowce ogrodowe, aby na meblach nie osiadał kurz.

Jak chronić meble aluminiowe w okresie jesieni i zimy?

zestaw-ogrodowy-arona

Posiadacze mebli opartych na aluminiowych stelażach często podkreślają ich wyższość nad innymi kompletami – producenci proponują nam bowiem meble niezwykle lekkie, trwałe i zabezpieczone przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Aluminium malowane jest proszkowo, dzięki czemu tworzywo to jest wysoce odporne na działanie wilgoci i pojawianie się ognisk rdzy. Podobnie jak meble technorattanowe meble wykonane z aluminium mogą być pozostawione na zewnątrz na czas jesieni i zimy.

Poduszki, siedziska i pledy – gdzie umieścić je na czas jesieni i zimy?

Elementami, które również wymagają uwagi po lecie są poduszki, siedziska i koce wykorzystywane w ogrodzie czy na tarasie. Wiele z produktów topowych producentów odznacza się wykonanie z tkanin o hydrofobowej strukturze. Oznacza to, że nie chłoną one wilgoci czy brudu i na długo zachowują estetyczny wygląd. W okresie jesieni i zimy warto jednak poduszki schować. Najprostszym rozwiązaniem w przypadku tego typu przedmiotów jest wykorzystanie skrzyń ogrodowych – bez trudu zmieścimy w nich wszystkie poduszki.

Tags: ,