Wypoczynek w ogrodzie czy na tarasie to obecnie najlepsza opcja, aby odpocząć, skorzystać z bliskości natury czy świeżego powietrza. Chcąc zaaranżować takie miejsce wypoczynkowe przy domu warto kupić trwałe i eleganckie meble ogrodowe, dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Wśród najchętniej kupowanych wymienia się meble technorattanowe, rotangowe, modułowe. Czy jednak wiemy, jak skutecznie chronić je w czasie jesieni i zimy, aby jak najdłużej zachowały wspaniały kolor i kształt?

Najważniejsze informacje

  1. Regularne czyszczenie: Zaplanuj regularne czyszczenie mebli ogrodowych. Usuwanie kurzu, liści, brudu i plam pomoże zachować ich świeży wygląd. Możesz użyć mydła i ciepłej wody lub specjalnych środków czyszczących dostosowanych do rodzaju materiału mebli.
  2. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi: Chroń meble przed działaniem słońca, deszczu, śniegu i wiatru, które mogą wpłynąć na ich kondycję. W miarę możliwości przechowuj meble wewnątrz lub pod zadaszeniem, a jeśli to niemożliwe, zastosuj odpowiednie pokrowce ochronne.
  3. Konserwacja drewna: Jeśli masz drewniane meble ogrodowe, pamiętaj o regularnej konserwacji. Drewno narażone na warunki atmosferyczne może wymagać olejowania, lakierowania lub nałożenia specjalnych środków do ochrony przed wilgocią i promieniowaniem UV.
  4. Malowanie metalu: Meble metalowe mogą być podatne na rdzę, dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać ich powierzchnię i usuwać ewentualne ślady korozji. Przy malowanych meblach metalowych warto na bieżąco poprawiać uszkodzone powłoki malarskie.
  5. Czyszczenie tapicerki: Jeśli twoje meble ogrodowe mają tapicerkę, zadbaj o jej regularne czyszczenie. Przy stosowaniu odpowiednich środków czyszczących unikniesz zabrudzeń i plam, które mogą trudno usunąć po dłuższym czasie.
  6. Unikaj nadmiernego obciążenia: Zwróć uwagę na maksymalne obciążenie mebli, aby uniknąć odkształceń i uszkodzeń. Jeśli meble nie są przystosowane do podtrzymywania dużej ilości wagi, unikaj stawiania na nich ciężkich przedmiotów.
  7. Przechowuj na zimę: W okresie zimowym, jeśli to możliwe, przechowuj meble ogrodowe w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Jeśli nie masz miejsca wewnątrz, zastosuj specjalne pokrowce, aby chronić je przed warunkami atmosferycznymi.

Podobne wpisy